Çörek Otu Faydaları

Şifa Deposu Çörek Otu

Çörek Otu ülkemizin ikliminde bir çok şehirlerde yetişebilen açık mavi renkli çiçekler açan ve yaklaşık 40 cm ve civarları boyunda otsu bir bitkidir. Yol kenarları ve özellikle ekin tarlaları içinde bulunur. Gövde dik ve kısa tüylüdür. Yaprakların alttakileri saplı, üsttekileri sapsızdır. Çiçekler uzun saplı ve tek tektir. Taç yaprakları iki parçalı ve bal özü bezleri taşıyan 8 tane küçük parça halindedir. Meyveleri çok tohumlu olup, tohumlar siyah renkli ve oval şekillidir. Peygamber efendimizinde övdüğü bu bitki ayrıca dünyanında bir çok yerinde farklı isimler ile yetiştirilmektedir ve bilinmektedir. Bir çok tedavide ve hastalıklarda  Çörek otu yağı çıkartılarak da kullanılabilir . Bu mucizevi bitkinin çoğu faydasından bazılarını sıralayarak siz değerli üyelerimiz ve misafirlerimize gösterelim .

Çörek Otu Faydaları

Çörek otu bağışıklık sistemini güçlendirir.
Çörek otu çoğu mikroplara karşı dirençlidir.
İltihap engelleyici olarak kullanılabilir.
Çörek otu yağının meme, prostat, cilt kanseri gibi bazı kanser türlerinde kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlattığı kanısına varılmıştır
Çörek otu karaciğer dostudur.
Çörek otu şeker hastalığına karşı bir koruyucu kimliğe sahiptir
Çörek otu egzama gibi rahatsızlıklarda iyi bir iyileştiricidir.
Çörek Otu Romatizmal hastalıklar.
Çörek Otu mide rahatsızlıkları ,reflü,böbrek hastalıkları,kalp damar hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir .
Önemli bilgi olarak Çörek Otunun yan etkisi yok diye belirtilmiştir .
Peygamber Efendimiz (s.a.v) 1400 yıl önceden şöyle buyurdular;
“Muhakkak ki kara habbede samdan başka her derde bir şifa vardır. Sam, ölümdür. Kara habbe ise kendisine şuniz denilen çörek otudur” (Sahih-i Müslim, C.7. H.no:88)
Yine başka bir Hadis-i Şeriflerinde Resulullah Efendimiz (s.a.v); Hz. Ali (r.a.) ye “Yâ Alî! Yemeklere çörek otu koy. O, ölüm hâriç her derde devâdır” (Menâkıb-ı Çihâr Yâr-i Güzîn s.345) buyurmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git