Ütü Tabınını Temizleme Yöntemleri

Ütü Tabınını Temizleme Yöntemleri

Ütü çok sıcak olduğunda taban kısımlarına pislik veya yanık kumaş parçaları yapışabilir. Ütüleme işlemi yaparken ütünün tabanına yapışan  pislikler kıyafetlere geçerek siyah, çirkin görünümlü lekeler oluşturur. Bu durumdan oldukça rahatsız oluruz. Ütünüz artık eskisi gibi kıyafetlerdeki kırışıklığı açmıyor ise, ütü yaptığınızda giysiler ütüye  yapışıyorsa ütü tabanını temizleme için pratik yöntemleri ineternetten araştırdığım kadarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ütü Tabanını Temizliği İçin Yapılacaklar

  • Kağıt havlu , gazete veya eski bir kumaşı ütü masasına katlayarak serin
  • 1 yemek kaşığı tuzu bez , gazete yada havlunun üzerine serpin.
  • Ütüyü fişe takın ütüyü en yüksek ayara  getirin ve buhar seviyesini de en yükseğe alın
  • Sıcak ütüyle tuz dökülmüş kumaşı yavaş yavaş ütüleyin.
  • Deneyebileceğiniz diğer bir yöntem ise; Eşit miktarda beyaz sirke ve tuzu ocakta ısıtın.(Ölçüler bire bir olamalıdır)Sirkeyi ısıtın ve tuzu içinde çözündürün. Tuz tamamen eriyene kadar bekleyin.Asla sirke kaynatmayın.Hazırladığınız ev yapımı ütü tabanı sıvı temizleyici hem kolay hemde evde hazırlayacağınız bir yöntem olacaktır. Karışımı soğumaya bırakın karışım orta sıcaklıkta olunca kullanmaya başlayın. Kumaşı sıcak suya batırın.Ütüyü fişe takıp ısıtın ve ütü tabanınızı bezi hazırladığınız karışımın içine batırıp bezle ütüzün altını  silin.
  • İşinize yarayacak başka bir yöntem ise;Bir bez parçasın üzerine bal mumu sürün  ılık ütüyü bu bezin üzerinde gezdirin.Ütünün altına yapışan maddelerin yok olduğunu göreceksiniz. Bu fikri kendim bizzat denedim. Mum kokusu olacağından dolayı bu işlemi imkanınız varsa balkonda deneyin.

Bu fikirler netten alıntıdır.Resimleri inceleyerek ütünüzün nasıl temizleneceği konusunda fikir edinebilirsiniz.

Ütü Tabınını Temizleme Yöntemleri

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git