İğne Oyası Nergis Çiçeği Yapımı

Merhaba arkadaşlar Ebru Hanım’ın paylaşımı olan nergis çiçeğinin yapımını anlatmaya çalışacağız Ebru Hanım resimlerin üzerinde nasıl yapılacağını sizlerle de yazılı olarak paylaşmıştır Ebru Hanıma bu anlatımından ve resimlerinden dolayı buradan çok teşekkür ediyoruz resimli anlatımlı Nergis çiçeği  tesbih uçlarında genellikle kullanmaktadırlar sizde Tesbih süslemek için Nergis Çiçeği yaparak çeyizlerinizde farklı bir modele yer verebilirsiniz.

Nergis çiçeği yapımı

 parmakta ip dolanarak başlanır,parmağa dolanan ipin üzerine üç zürafa yapılır ve 10 sıra boru örülerek devam edilir. 10 sıra boruyu tamamladıktan sonra her bir gözden 3 zürafa yaparak yukarıya doğru çıkılır .İlk yaprak için başta ortada ve sonda bir araştırma yaparak 11 sıra olana kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz 11 sıra sonunda eksiltme işlemi yaparak sıfırlıyoruz diğer yaprakları da yapabilmek için aynı işlemi 3 kez tekrarlıyoruz. Böylelikle iğne oyası Nergis çiçeğinden 2 adet yapıyoruz. Önemli olan bir noktada ikinci yaptığımız çiçeğin sapının yeşil olmasıdır sapı yeşil olan çiçek dış  kısımda kalacaktır .Nergis çiçeğinin ortası için parmakta 11 Zürafa ile başlıyoruz ve ipi Çekerek büzüyoruz .Geniş boru olacak şekilde 9sıra dönüyoruz .En son sırada Bülbül tükürüğü yaparak işlemi bitiriyoruz. Orta göbeği için parmakta 6 Pırpır yapıyoruz ve her bir pırpırın üzerine üç Pırpır yaparak Tomurcukları bitirmiş oluyoruz.

Nergis Çiçeği sapları için parmakta 3 zürafa  ile başlıyoruz ve boru örmeye devam ediyoruz. Boru örme işlemi istenilen boyuta geldiğimde her bir zürafanın İçinden bir tane artırıp Altı tane zürafa yapılır ve 10 sıra örülerek Nergis çiçeğinin sapı oluşturulur.

Son aşamada yeşil yaprakları oluşturabilmek için iki zürafanın arasından artırma yaparak üstüne üç zürafa  yapıyoruz ve 11 sıra Olana Kadar Örmeye devam ediyoruz eksiltme yaparak uç kısmında yapıyoruz ve yaprağın uç kısmını tamamlıyoruz diğer  2  yaprağı de aynı şekilde yaparak Nergis Çiçeği müze tutturma işlemine geçiyoruz umarım faydalı olabilmişizdir yine buradan tekrar tekrar Ebru Hanıma teşekkür ediyoruz Modeli daha iyi anlayabilmek için küçük resimleri üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz diğer resme geçiş yapabilmek için yine Resmin üzerine tıklamanız gerekmektedir aşağıdaki resimlere göz atabilirsiniz.Bir sonraki anlatımlı iğne oyası modelimizde görüşmek dileğiyle hoşça kalın hanımlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git