İğne Oyası Zambak Çiçeği Yapılışı

Nebişin iğne oyalarından size zambak çiçeği yapımını aşama aşama taşımaya çalıştım. Nebişin iğne oyalarına anlatımı için çok teşekkür  ediyoruz.Detaylı bir şekilde zambak çiçeğinin yapımı resimli olarak anlatılmıştır.

Zambak çiçeğinin  yapılışı

zambak çiçeğine başlarken parmak üzerinden halka yapıp 6 zürafa yapıyoruz. ve ipi büzün .boru seklinde yapmaya devam ediyoruz, boru seklini alıncaya kadar sıkı sıkı zürafa dönüyoruz bu modelde 6 sıra dönülmüştür. ama size 7 veya 8 sıra da dönebilirsiniz .2 zürafanın üzerinden 3 pipit(küçük kirpik) yapın ve ipinizi sola düğümleyerek  sağ  ve sol kısımlardan artırma işlemi yapın.Bu şekilde devam ederek 8 sıra çıkın sol ve sağ kısımlardan artırın ve 11 sıra olana kadar artırma işlemini yapın. 11 sırayı tamamladıktan sonra.eksiltme işlemi yaparak 3 zürafa kalana kadar devam edilir bu şekilde  çiçeğin yaprağının bir bölümü  bitmiş oluyor.Diğer yapraklar içinde aynı işlemi yaparak 2 adet çiçek yaprağı daha yapıyoruz ve kenarlarını dönmek için daha sert duran ip tercih edilir misine ve benzeri ipler olabilir. Eğer temin edemiyorsanız ipi dört kat yaparak çiçeklerin etrafını dönebilirsiniz.

Zambak çiçeğinin tohum dalları

parmak üzerinden ip dolanarak 5 zürafa yapılır. Boru 19 sıra olana kadar devam edilir ve 19 sıradan  sonra boru tamamlanmış olur. Aynı şeklide  2 ayrı boru daha yapılır  3 adet tohum boruları tamamlanır .Sarı tohum  bölümü için ayni zürafa yapar gibi sari ipimizle her zürafanın içinde 2 zürafa veya 3 zürafa yaparak bu şekilde şekli verilmiş oluyor..Boruların  görülen iplerini uç kısmında sabitliyoruz ve 1 tanesini kesmiyoruz diğer 2 borunun ipini sabitlenince kesebilirsiniz.Sonra kesmediğimiz borunun ipine iğneyi geçirerek diğer boruların üçünü de bir araya toplayarak sabitleyip ve zambak çiçeğinin  içine yerleştiriyoruz.Arka taraftan sıkıca düğüm atarak çiçek tamamlanır.

Zambak çiçeği yaprak yapımı

yine parmak üzerinden ip dolayarak 12 sıra zürafa yapılır ve ipimizi yine her zaman ki gibi büzerek boru seklinde 8 sıra devam edilir 3 zürafa yaparak yaprak işlemine başlanır. 3 zürafadan sonra yanlardan artırma yaparak 2 sıra çıkılır,  zürafa sayısı  5  olunca sadece ortadan artırma işlemi yaparak yaprağa devam edilir.Yaprağın sayısı 21 sıra olana kadar yapılır. 21 sıra tamamlanınca eksiltme işlemi yaparak 1 zürafa ile bitiriyoruz evet birinci yaprak bu şekilde tamamlanıyor aynı ölçülerde 3 adet yaprak daha yapılır toplam 4 yaprak yaparak zambak çiçeğinin yaprak bölümü de oluşturulur. Yeşil ipi 4 kat yapıp kenarlarını dönelim, uç kısımlarda zürafanın içine iki kere batın aradaki mesafenin sıkı olması daha sert durmasını sağlayacaktır.Yaprak ve çiçeği birbirine sıkı düğüm atarak sabitledikten sonra iğne oyası zambak çiçeği bitmiş oluyor.

Nebişin iğne oyaları sayfasından alınmıştır emeğe geçen arkadaşa teşekkürler. Yukarıda iğne oyası zambak çiçeğinin yapılış resimleri verilmiştir. Resimleri inceleyerek daha kolay yapabilirsiniz. Resimleri büyütmek için üzerine tıklayın ve bir sonraki resim için klavyenin yön tuşlarını kulanın yada resmin üzerine tıklayarak ilerleyin. Umarım faydalı olabilmişimdir. Bir sonraki paylaşımda görüşmek üzere Kolay gelsin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git