İğne Oyası Süpürge Çiçeği Yapılışı

Merhaba arkadaşlar anlatımlı iğne oyaları arşivimize bir yenisini daha ekledim. Beğenerek yaptığım bir modeli sizinle paylaşmak istiyorum. Süpürge çiçeği adını vermiş olduğum süpürge çiçeğinin yapılışını sizleri resimli olarak anlatmaya çalışacağım çok hoşuma gitti ve yapım aşamalarını da merak eden arkadaşlarım içinde resimlerle anlatmaya çalıştım dilerseniz kısaca süpürge çiçeği nasıl yapılır anlatmaya çalışayım ben ilk başta 3 tane zürafa yaptım ve üçüncü zürafanın üzerine ipi atarak üç tane  kirpik pırpır  adını verdiğimiz pırpır yaptım.3 Prpırdan sonra dört zürafa yaparak dördüncü zürafanın üzerine tekrar döndüm ve yine üçlü pırpır yaptım toplam altı tane pırpırı tamamladıktan sonra dokuz  zürafa ara bırakıp  10. zürafaya geçtikten sonra üçlü bir pırpır daha yaptım. Üçlü kirpikten sonra dokuz zürafa daha yapıp onuncu zürafa ile devam ettim.Aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.iğne oyası süpürge çiçeği yapımı (1)

Üst süpürge Bölümü için 8 kat birer metre boyunda üç tane ip ayarladım böylelikle her defasında ip katlamak zorunda kalmayacaksınıziğne oyası süpürge çiçeği yapımı (2)

resim olarak sizlere elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olabilirim

 

Resimde de görüldüğü gibi üçlü pırpırın üzerine 8 kat katlanmış ipi yerleştirdim ve bir pır pır yaparak üstüne çıktım.Bir kirpik daha yaparak ipi sabitledim ve tekrar 8 kat katlanmış ipi arasına yerleştirdim ve çiftli düğüm atarak sıkılaştırdım bir kirpik yaparak üzerine döndüm ve son olarak 8 kat katlanmış ipi tekrar sıkıca bir düğüm atarak sıkıştırdım. Üç tane kirpik yaparak ipimi kestim. Bazı modellerde tek kirpik yaparak oyayı bitiriyorlar ama ben üç kirpik yapmayı tercih ettim. Diğer yaprakların yapımına geçtim. Üç yaprakta tamamlanacak olan çiçeğimiz bittikten sonra makas yardımıyla ortada bıraktığım ipleri kestim . İğne oyası süpürge çiçeği tamamlanmıştır. Ben ara olarak kirpiğin üzerine üçlü kirpik kullandım siz kendi hayal dünyanıza göre tasarlayabilirsiniz.Kolay gelsin hanımlar. Aşağıdaki küçük resimleri incelemek için üzerine tıklayın ve galeriyi açın resimler arasında geçiş yapmak için üzerine tıklayabilir yada klavyenin yön tuşlarından yardım alabilirsiniz.

İğne oyası süpürge çiçeği yapım aşamaları

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git