Beş Şişle Patik Yapılışı

 

Merhaba hanımlar buradaki anlatım ve resimler Elif Demir Arkadaşımıza aittir. Anlatımı için ona çok teşekkür ediyorum kendisine patik ördürmek isterseniz sipariş verebilirsiniz Facebooktan Elif Demir adresinden ulaşım sağlayabilrisiniz. Kırmzı yazılı yere tıklayarak iletişim kurabilirsiniz.

Beş şişle patik burnu yapımı , patik yapmak için 2 tane ip ve basit bir motif kullanacağım bugün. Patiği 12 ilmek olarak başladım ve 4 sıra düz ördüm. Sonra ilmekleri 6 şar 6 şar olarak iki şişe böldüm. Başladığım yerden de tığ yardımı ile 6 şar ilmek çıkardım ve patik böylece 5 şiş ile örmeye hazır hale geldi.

4 şişteki 6 ilmeği de 1 sıra örüyoruz ve artırma işlemine başlıyoruz. patiğin her iki köşesinden de iki ilmek ördükten sonra 1 ilmek artırıyoruz. Artırma işini 4 şiş için de uyguluyoruz. 4 şişteki ilmek sayılarının eşit olması lazım.

12. ilmeği artırırken patiğin burnundaki motifi koyuyorum. Artırma işlemi her şişte 16 ilmek olana kadar devam ediyor. Kızlar şuna özellikle dikkat edin: 1 sıra 5 şiş için de artırma yaparken 1 sıra hiç artırma yapmadan örmeliyiz. yoksa patik birden genişler. Daha sonra 4 sıra düz örüp motif yapmaya başlıyoruz..

Kızlar patik yapmaya devam ediyoruz… Şimdi patiğin motifi bittikten sonra 4 sıra düz dolanıyoruz ve patiğin alt kısmında 16 ilmek kalacak şekilde patiği kesiyoruz. Daha sonra bıraktığımız 16 ilmeği ayak büyüklüğüne göre örmeye devam ediyoruz. Benim ördüğüm ölçü 38 numara ayaklar için…Patiğin alt kısmını bitirdikten sonra kenarlardan tığ yardımı ile 40’ar tane ilmek çıkarıyoruz ve yanları örmeye başlıyoruz.

Kızlar patiğin taban kısmına 40 ar ilmek taktıktan sonra 6 sıra düz örüp motifi koyuyoruz. Motif bittikten sonra tekrar 6 sıra daha örüp patiği fotodaki gibi kesiyoruz ve 3 er 3 er zincir çekip batıyoruz. Daha sonra motif ördüğümüz renkten zencir çekip fotoda gösterdiğim gibi patiğin kenarına çektiğimiz 3 er zincirden geçiriyoruz ve patiğimiz böylece bitmiş oluyor….. :)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git