Tunus İşi Kemerli Babet Patik Yapılışı

Tunus işi fiyonklu babet yapımını sizlere daha önceki tarifimde vermiştim . Bugun ise sizler için tunus işi kemerli babet yapımından bahsedeceğim. Bir çok arkadaşımızın sorularını yanıtlamaya çalışacağız. Tunus işi kemerli patik nasıl yapılır resimli olarak aşama aşama siz değerli kullanıcılarımız için  hazırlamaya çalıştım. Tunus işi kemerli babet patik yapımı resimleri aşağıda sizlere sunulmuştur.  Tunus işi kemerli  babet bayanların son zamanlarda vazgeçilmez fenomeni haline geldi , internet ve Facebook ortamında farklı farklı tunus patik modellerine rastlamaktayız. Kemerli Tunus babet yapımı merak eden arkadaşlarım içinde tunus babt nasıl yapılır sorularına cevap olsun diye tunus işi değişik babt patik modelleri arasında yer alan kemerli tunus patiği tarifini hazırlamak istedim.

Tunus işi kemerli babat patik yapımda gerekli olan malzemeler.

3.5 tunus şişi, iki adet orta boy düğme , beyaz ip ve dilediğiniz renkte bonbon patik ipi.

Ben bu patiği yaparken nako bonbon patik ipini kullandım. Nako bonbon patik ipi diğer iplere göre daha düzgün, renkleri daha canlı ve daha ince olduğu için tercih ettim.

kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-1

22 zincir ile başladım ve üzerine dönüp her zincirin arasına batarak ördüm.

kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-16

bu şekilde artırma eksiltme yapılmadan 26 sıra örülür.

kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-15

26 sıra sonunda 27. sırayı giderken sonda iki imek bırakılır örülmez kesme işlemi başlatılmış olur.

kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-14

her sırada iki ilmek sondan bırakılır.

kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-10

dört ilmek kalana kadar ilmekler her sırada eksiltilerek devam edilir. Dört ilmek sonunda eksiltme işlemi biter ve ilmekler diğer sırayı örerken toplanarak örülür.

kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-9

bu şekilde ilmekler toplandıktan sonra bir sıra eksiltme artırma yapılmadan düz örülür. İlk dilim bu şekilde tamamlanmış olur.

kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-8

tekrar diğer sıraya geçildiğinde ikişer ikişer her sırada 4 ilmek kalana kadar kesilerek örülür. İkinci dilimde bu şekilde tamamlanır.

kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-7 kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-3 kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-5

5 dilimde tunus patiği ön kısmı tamamlanır.

kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-2 kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-4 kemerli-babet-tunus-isi-yapim-asamalari-6

yanlardan eşit şekilde ilmekler sayılır ve ortada ki dört ilmek şişe takılır bir sıra örülür yanlardan birer ilmek artırarak 6 ilmek yapılır ve üçüncü sırada birer ilmek daha artırılarak 8 ilmekte burun kısmı oluşturulmaya başlanır. 8 ilmek sabit kalacak şekilde burun kısmı yanlardaki ilmeklere takılarak örülmeye devam edilir.

tunus-isi-kemerli-babet-taban-kismi-yapilisi-1 tunus-isi-kemerli-babet-taban-kismi-yapilisi-2 tunus-isi-kemerli-babet-taban-kismi-yapilisi-3 tunus-isi-kemerli-babet-taban-kismi-yapilisi-4 tunus-isi-kemerli-babet-taban-kismi-yapilisi-5 tunus-isi-kemerli-babet-taban-kismi-yapilisi-6 tunus-isi-kemerli-babet-taban-kismi-yapilisi-7 tunus-isi-kemerli-babet-taban-kismi-yapilisi-8 tunus-isi-kemerli-babet-taban-kismi-yapilisi-9

bu şekilde topuk kısmı da yapılır ve patiğin son ilmeğine kadar örülüp topuk tamamlanır. Sık iğne ile beyaz ip kullanarak patiğin kenarları tığlanır.

tunus işi kemerli patik kemer bölümü yapılışı aşağıdaki resim galerisinde verilmiştir.

kemer bölümü için yanlardan 8 ilmek çıkarılır 21 sıra örülür 21 sıra sonunda ortalarda eksiltme yapılarak 4 ilmek kalana kadar örülüp kesilir. Beyaz ip yardımı ile örülen şeritin kenarları sık iğne tekniği kullanılarak tığlanır. Beyaz düğmesi şeritin üzerine dikilir . Tığ işi Patik tamamlanır. Mutlu son.Tek şiş ile yapılmış fiyonk modelini incelemek isterseniz tunus işi fiyonklu patik yapılış aşamalarına bakabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git