Farklı ve Gösterişli Dantel Şemente Masa Örneği

Gerekli malzemeler 50 numara dantel ipi naylon da olabilir.200 gr dantel ipi gitmektedir.Masa örtüsünün büyüklüğü yaklaşık 1.20 cm 65 cm eninde . Bazı resimlerin minyatürlerini paylaştım.Masa örtüsü toplam 10 parçadan oluşuyor.4 büyük 4 küçük 4 orta boy olacak .Masa örtüsüne başlarken 136 zincir çekin. Zincirlerin çok sık olmamasına özen gösterin.İkili tırabzan yan yana yapın.Bir zincir çekin iki tırabzan bir zincir çektiğinizde tırabzanın dibine batmayın.Bir zincir ara verin 46 çift tırabzan oluyor.2 sıra iki tırabzan iki zincir 3 sıra 3 tırabzan iki  zincir 3 tırabzan iki zincir bu şekil 7 sıraya kadar örün.Zincir ve tırabzan sayısını değiştirmeden 7 sırada 3 tırabzan 3 zincir 3 tırabzan 3 zincir 14 sıraya kadar 14 sırada 3 tırabzan zincir 3 tırabzan 4 zincir 17 sıraya kadar örülür. 17  sıranın sonunda 4 zincir çekin yana batın .Minyatür resimde olduğu gibi kirpik zemin hazırlayın.3 tarafını bu şekilde örün ve kirpik yapıp bitirin.Birinci parçayla  bu büyüklükte tam 4 adet yapın iki iki birleştirin.

Şimdi en küçük parçaları yapımı küçük parçalardan da 4 adet olacak şekilde 36 zincir çekin aynı ilk parçadaki  gibi başlayın birinci sırada ikili tırabzan yan yana yapın bir zincir çekin 2 Tırabzan 1 zincir 12 çift Tırabzan bu parçada 5 sıra örülüyor .5 sıradan sonra yine kirpik zemin yapılır ilk yaptığınız parçadaki gibi ve iki büyük parçaların ortasına örerek ekleyin.

orta büyüklükteki parçaların sayıları 98 zincir çekin 33 çift Tırabzan dolgu yaparak  aynı diğer parçalar gibi örün 9 sıra  bu parça ördüğünüz tüm parçaları ekledikten sonra bu dış yan parçayı da ekleyin yıkayın nemli  olarak ütüleyin forum vererek masanıza örtebilirsiniz. Bu modeli hazırlayan arkadaşımız Esmanur Kılıç’a teşekkür ediyorum.
farkli-ve-gosterisli-dantel-semente-masa-ortusu-1 farkli-ve-gosterisli-dantel-semente-masa-ortusu-2 farkli-ve-gosterisli-dantel-semente-masa-ortusu-3 farkli-ve-gosterisli-dantel-semente-masa-ortusu-4 farkli-ve-gosterisli-dantel-semente-masa-ortusu-5 farkli-ve-gosterisli-dantel-semente-masa-ortusu-6 farkli-ve-gosterisli-dantel-semente-masa-ortusu-7 farkli-ve-gosterisli-dantel-semente-masa-ortusu-8 farkli-ve-gosterisli-dantel-semente-masa-ortusu-9 farkli-ve-gosterisli-dantel-semente-masa-ortusu-10

 

 

Tığ işi şemente masa örtüsü modelini ben çok beğendim sizinde beğeneceğinizi umuyorum. Şemente örtüsü yapılışına resimli ve anlatımlı yer verdim . şemenete modeli arayanlar , şemente modeli yapımını merak edenler şemente masa örtüsü modeli siz değerli arkadaşlara fikir olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git