Örgü Bot Patik Yapılışı

Bot patik 2.5 numara şiş ve patik ipi  örülüyor .Anlatım ve patik yapımı Semra Kalkan Hanım’a aittir.71 ilmek başladım 1 sıra haroşa ördüm iki yandan 1’er ilmek 2 tanede ortalayıp tam ortadaki 1 ilmeğin 2 yanından ilmek artırdım. 91 ilmek olana kadar bu şekilde haroşa ördüm, hepsi 9 diş haroşa ördüm.Sonra bir sıra düz ördüm sonra 11 sıra ters düz ördüm lastik olarak ters tarafından 12 inci sırada 32 ilmek ördüm 6 defa 2 şer kestim 1 ters 1 düz 1 ters yine 6 defa ikişer kestim kalan 32 ilmeği ördüm .Düz taraftan 32 ilmeği ördüm 6 düz ördüm 1 ilmek ters 1 düz 1 ters ördüm 3 ilmeği kestim döndüm 1 düz 1 ters 1 düz 1 ters 3 ilmek kestim döndüm iki defa aynı işlemi yapıyoruz sonra ortayı devamlı örerek birer ilmek kesiyoruz .İki taraflı 5 ilmekle örerek iki yandan 21 ilmek kalana kadar ortadan kestim, yine ortadaki 5 ilmeği ters örerek yanlardan 1 er ilmek örerek 15 ilmek olana kadar her düz tarafında yanlardan 1 er ilmek örüyoruz sonra sol tarafa lastik olarak devam ediyoruz .

Ters taraftan düz, düz taraftan ters, ters taraftan düz 3 sıra terse oluyor .47 ilmek olacak bilek kısmı bu şekilde bırakıp altını ve arkayı dikiyoruz ilmekleri tığımızda kalacak .4 şiş kullanabilirsiniz .Ben iki şişle ördüm yalnız arkası ipli şiş kullanıyorum sonra tam arkadan bilgimizin dış tarafına gelecek şekilde şişlerimizi taktıktan sonra 7 ilmek tığıma atıyorum düğme yeri olacak bu 9 ilmeği haroşa kalanını lastik örüyorum 7 inci sırada haroşa ördüğüm yere düğme deliği koyuyorum 13 sıra olunca kesip çevresini sık tırabzanla çeviriyorum

not… tabanda düz ördüğümüz yeri tığla üstünden örüyoruz.

orgu-bot-patik-yapimi

 

 

Bayan örgü bot patik yapımı için Semra hanım’a çok teşekkür ediyorum. Örgü bot patik yapımı ve anlatımını merak eden arkadaşlar anlatım sade bir şekilde hazırlanmıştır. El örgüsü bayan bot modeli yandan düğmeli şekilde tasarlanmıştır. Örgü bot patik kış ayında ayaklarınızı sıcacık tutacaktır. Örgü patik modeli resimli anlatımı ile hazırlanmıştır.Beş Şiş Örgü bot patik kış aylarında ayaklarınızı ısıtmanın yanında ayaklarınıza şıklık da katacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git