enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Tunus İşi Fiyonklu Babet Yapımı Açıklamalı

Tunus İşi Fiyonklu Babet Yapımı Açıklamalı

Merhaba Hanımlar zarif gösterişli Tunus işi babet yapımını merak eden Arkadaşlarım için hazırladım burada belirttiğim model ve sayılar 3 yaş kız çocuğuna uygun olarak hazırlanmıştır ben size ayrıca ayak numaralarına göre sayılar belirteceğim Teknik olarak aynı şekilde ilerleyeceksiniz. Benim elimdeki ip kalındı ve şişimde 3.5 numara. Patik ipi ile örerken aşağıdaki sayıları dikkate alın ve 3 numara tunus şişi kullanın.

36 numara ayak için yan boy 25

37 numara ayak için 27

38 numara ayak için 28

39 numara ayak için 29fiyonklu-tunus-patigi-yapilisi-1

40 numara ayak için 30 sıra yeterli gelmektedir.

Eğer şişiniz kalın ve ipiniz de kalın ise bunu kendini ayağınıza küçük serçe parmaktan ölçerek hesaplayabilirsiniz.

0-6 aylık bebek için 8-10 sıra yeterli gelmektedir.

tunus-isi-babet-yapimi-32

İlmeğimize 22 zincir ile başlıyoruz

tunus işi fiyonklu ayakkabı yapımı için 22 zincirden sonra üzerine dönüp 36 numara ayak için 25 sıra örün.

Ben size küçük çocuğa uygun hazırladım büyük ayaklar için sayılarını da belirttim yukarıda . 
tunus-isi-babet-yapimi-1
tunus-isi-babet-yapimi-2 tunus-isi-babet-yapimi-3 tunus-isi-babet-yapimi-4 yanlardan iki ilmek bırakarak 4 ilmek kalana kadar örüyoruz.tunus-isi-babet-yapimi-5 tunus-isi-babet-yapimi-6 tunus-isi-babet-yapimi-7 Sonda 4 ilmek kalacak ve dört ilmeği de ördükten sonra aşağıya doğru tek tek örerek ilmeklerimizi topluyoruz.tunus-isi-babet-yapimi-8 tunus-isi-babet-yapimi-9 tunus-isi-babet-yapimi-10 tekrar bir sıra düz örüp ikişer ilmek azaltmaya başlıyoruz . Bu şekilde başlangıçla birlikte 5 dilim yapıyoruz. Aynı yöntemi kullanarak.tunus-isi-babet-yapimi-11 tunus-isi-babet-yapimi-12 tunus-isi-babet-yapimi-13 evet beş dilimimiz bu şekilde tamamlandı diğer yan için örmeye devam ediyoruz. 12 sıra ördükten sonra kesme işlemine geçiyoruz.Bu anlatım  3 yaşa uygundur. Siz 22 ilmekle başlayıp 25 sıra örerek 36 numara ayak ölçüsüne göre yapabilirsiniz.tunus-isi-babet-yapimi-14fiyonklu-tunus-patigi-yapilisi-2bu patikte 40 numara ayağa göre yapılmıştır.tunus-isi-babet-yapimi-15 tunus-isi-babet-yapimi-16Yanlardan eşit olacak şekilde sayıp ortada kalan 8 ilmeği şişe takıyoruz. Daha sivri bir burun istiyorsanız 4 ilmekle başlayıp 4-6-8 olacak şekilde artırmanızı öneriyorum bu şekilde daha düzgün bir babete sahip olacaksınız.
tunus-isi-babet-yapimi-17 tunus-isi-babet-yapimi-18 8 ilmeği sabit tutup yanlardaki ilmeklerden birer alarak her sırada eksiltme işlemi yapıp taban kısmını örüyoruz. Tunus işi taban yapımı bu şekilde şekil almaya başlıyor.tunus-isi-babet-yapimi-19 tunus-isi-babet-yapimi-20 tunus-isi-babet-yapimi-21 tunus-isi-babet-yapimi-22 tabanımız bu şekilde ilerleyecek tunus-isi-babet-yapimi-23 önden görünümü de bu şekilde olacak.Tunus işi ön yapımı anlatımını resimleri inceleyerek daha net anlayabilirsiniz.tunus-isi-babet-yapimi-24 tunus-isi-babet-yapimi-25 tunus-isi-babet-yapimi-26 tunus-isi-babet-yapimi-27 evet babetimiz yavaş yavaş şekil almaya başladı bile. Topuk kısmını da yaptıktan sonra hazırız. Topuğu da taban gibi aynı şekilde yanlardan ilmek alarak topluyoruz 8-6-4-2-0 olarak bitiriyoruz.
tunus-isi-babet-yapimi-28 sıra geldi fiyonk yapmaya. Büyük patikiçin 20 ilmekle başlıyoruz 8 sıra örüp ipimizi kesiyoruz.Küçük patik için 10 ilmekle başlayıp 7 sıra örerek ipimizi kesiyoruz.tunus-isi-babet-yapimi-29 tunus-isi-babet-yapimi-30 ortasından ipi sıkıca doalyarak fiyonk şeklini verip patiğe dört bir tarafını güzelce dikerek tutturuyoruz. Ben biraz acele ördüğüm için sadece ortayı tutturdum siz siyah patiğe bakarak nasıl yapıldığını anlayabilirsiniz. tunus-isi-babet-yapimi-31 mutlu son.

Beni facebook da takip etmek isterseniz Deniz Sude olarak ekleyebilirsiniz. Yada  İğne Oyası ve Örgü Paylaşımları yazarak Facebook da sayfamdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.